
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.652 mg |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
| Max Thickness | 550 µm |
| Min Thickness | 450 µm |
| Tolerance | 0.25 pF |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01298
Ext.Price$0.01298
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01298 | $0.01298 |
| 10 | $0.00649 | $0.06490 |
| 50 | $0.00499 | $0.24950 |
| 100 | $0.00451 | $0.45100 |
| 500 | $0.00407 | $2.03500 |
| 1000 | $0.00384 | $3.84000 |
| 3000 | $0.00362 | $10.86000 |
| 5000 | $0.00342 | $17.10000 |
| 10000 | $0.00323 | $32.30000 |
| 30000 | $0.00299 | $89.70000 |
| 50000 | $0.00277 | $138.50000 |
